Jdi na obsah Jdi na menu
 


Druhy virů

24. 9. 2008

Trojský kůň (angl. Trojan horses)

Je většinou program, které se na první pohled chová jako zcela legální program, ve skutečnosti však tajně provádí škodlivé operace. Důležitou skutečností je, že trojský kůň není na rozdíl od viru schopen replikace (množení) a nepřipojuje se k hostiteli – souboru. Trojský kůň se tak nejčastěji vyskytuje na počítači pouze v jednom exempláři – souboru, který v sobě obsahuje právě jen toho trojského koně.

 

Červi (angl. Worms)

Červi jsou v dnešní době velice rozšířené. V dnešní době se pojem „červ“ označuje takový typ infiltrace, která se do počítače dostane elektronickou poštou (e-mailem). Červ má několik věcí společných s trojským koněm. Na počítači se opět vyskytuje nejčastěji pouze v jednom exempláři – souboru, který v sobě ukrývá červa. Vyskytuje se pouze jednou, kdyby jich bylo těchto napadených souborů více, riskují tak odhalení některým antivirovým programem. Zavirovaný email většinou obsahuje přílohu se souborem, pokud tento souboru (skrytého červa) uživatel spustí, dojde k jeho aktivace. Ten se pak nejčastěji ubytuje v počítači a ve vhodném okamžiku odešle další takto postižené e-maily ostatním uživatelům, které si uživatel eviduje ve svém adresáři kontaktů. Možná se ptáte proč vlastně uživatel PC takový zavirovaný e-mail spustí. Ale řekněte sami, neotevřeli byste email, kdy vám nějaký neznámý píše I LOVE YOU? A tak se jmenoval vir, který se rozšířil po celém světě během několika minut.

 

Backdoory (angl. Backoors)

Z překladu názvu jako „zadní vrátka“ vyplývá co tento typ virů bude dělat. Chování těchto virů je opět velice podobné trojskému koni, ale na rozdíl od něj se na sebe nesnaží vůbec upozorňovat. Tiše po spuštění postiženého souboru „zaleze“ do systému a čeká. Čeká na to až se někdo (tvůrce viru „hacker“) z druhé strany zeměkoule, prostřednictvím sítě Internet  napojí na postižený počítač a začne z něj vymlácet duši. Hacker tak může s počítačem provádět z druhé strany prakticky cokoliv. Od postiženého PC může hacker snadno získávat data, vymazávat mu soubory i programy, vypínat mu operační systém Windows atd.

 

Makrovir

Napadá soubory obsahující makra (makro - program napsaný v programovacím jazyku který je součástí příslušné aplikace, např. Office využívá VBA=Visual Basic for Aplications). Nejčastěji se jedná o soubory DOC, XLS, MDB a PPT. Jeho šíření je ztíženo tím, že je psán pro konkrétní verzi VBA, např. pro Office 97. Pokud je soubor otevřen v jiné verzi programu dochází ke konverzi maker a jak potom dopadne výsledný kód viru je těžké odhadnout.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář